Šikmý nosník

!!! Stránka ve výstavbě !!!


Šikmým nosníkem rozumíme přímý nosník, jehož střednice je od vodorovné osy pootočena o úhel a. Tím dostáváme dva souřadné systémy - globální a lokální.
Globální systém je určen vodorovnou osou Xg a svislou osou Yg.
Lokální systém je určen osou X, jež je osou nosníku, a osou Y, jež je kolmá na osu nosníku.

Obrazek 1
Podepření i zatížení je pak většinou orientováno buď v globálních souřadnicích nebo v lokálních souřadnicích, ale nejčastěji se setkáte s kombinací obou souřadných systému. Při výpočtu pak musíme dávat pozor na to, ve kterém souřadném systému pracujeme a do tohoto systému pak převádíme zatížení a složky reakcí. Samozřejmě, že zatížení i podepření může působit vzhledem k globálnímu nebo lokálnímu systému ještě pod libovolným úhlem. Takové zatížení potom rozkládáme buď do globálního nebo lokálního směru.
Výpočet šikmého nosníku je v podstatě opět obdobný již dříve uvedeným konstrukcím. Nejprve určíme reakce z podmínek rovnováhy.
Momentová podmínka je v rovině jednoznačná :
    1. Součet momentů k libovolnému bodu od zatížení je roven nule



Co se však týká silových podmínek, můžeme použít podmínky v globálních nebo lokálních souřadnicích :
    2. Součet všech sil působících ve směru osy xg je roven nule
    3. Součet všech sil působících ve směru osy yg je roven nule



nebo :
    2. Součet všech sil působících ve směru osy x je roven nule
    3. Součet všech sil působících ve směru osy y je roven nule



Které podmínky 2,3 použijete, to záleží na Vás. V obou případech dospějete při správném užití shodných výsledků, ale podle typu úlohy je jedna cesta většinou jednodušší. Budou-li zatížení a podpory orientovány převážně v globálních souřadnicích, bude výhodnější použít podmínky rovnováhy také v globálních souřadnicích. Obdobně budou-li zatížení a podpory převážně orientovány v lokálních souřadnicích, použijeme podmínky rovnováhy v lokálních souřadnicích.
Po výpočtu reakcí určíme vnitřní síly. Pro jejich výpočet však veškeré zatížení i složky reakcí musíme převést do lokálního souřadného systému, protože víme, že normálové síly vyvodí zatížení působící v ose nosníku (ve směru osy x) a posouvající síly vyvodí síly působící kolmo na osu nosníku (ve směru osy y). Máme-li rozložená veškerá zatížení, pak výpočet vnitřních sil se řídí stejnými pravidly a počítáme podle stejných principů, jako v předchozích příkladech.